مقالات

فونداسیون دیزل ژنراتور
فونداسیون دیزل ژنراتور

فونداسیون یکی از عوامل تاثیرگذار بر عملکرد قابل قبول موتور میباشد. عدم رعایت اصول در ساخت آن عدم تعادل و تراز و در نتیجه لرزش را بهمراه خواهد داشت.

لرزه گیر دیزل ژنراتور
لرزه گیر دیزل ژنراتور

معمولا لرزه گیرهای فنری بصورت متعلقات جانبی دیزل ژنراتور ها بهمراه آنها از سوی کارخانه سازنده ارسال میشود ولی تعدادی از کارخانجات سازنده، لرزه گیر را بعنوان یک قطعه جنبی اختیاری بسته به سفارش مشتری ارسال می نمایند.

مگنتیک پیک آپ
مگنتیک پیک آپ

مگنتیک پیک آپ قطعه ای است که بر روی پوسته فلایویل موتور بسته شده ودر برابر دنده های فلایویل قرار میگیرد.

عملکرد گاورنر الکترونیکی
عملکرد گاورنر الکترونیکی

در این نوع از گاورنرها سیگنال دور موتور از مگنتیک پیک آپ که بر روی پوسته فلایویل موتور بسته شده قابل دریافت است. این قطعه ولتاژی به گاورنر ارسال می کند که فرکانس آن رابطه مستقیم با دور موتور دارد.

سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور
سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

نصب و استفاده صحیح از یک دستگاه دیزل ژنراتور اضطراری علاوه بر افزایش عمر آن این اطمینان را فراهم میکند که در هر زمان بدون هیچ اشکالی قادر به روشن شدن و تحویل بار باشد.این امر مستلزم نصب اصولی دستگاه – آموزش اپراتور – و سرویس و نگهداری دوره ای متناسب با دستگاه میباشد. بخصوص در زمان قطع برق شبکه و یا حوادث غیر مترقبه که حتی قطع برق چند دقیقه ای هم میتواند منجر به صدمات غیر قابل جبران شود این امر اهمیت ویژه ای پیدا میکند.

شرایط محیطی دیزل ژنراتور
شرایط محیطی دیزل ژنراتور

تمامی دیزل ژنراتورها باید در مقابل رطوبت ناشی از باران – برف – بخار – شبنم – تگرگ و غیره حفاظت شوند. در بسیاری مناطق دستگاه باید دارای چهار دیواری مسقف باشد. از آنجائیکه تامین هوای موردنیاز دیزل و ژنراتور از طریق دریچه های ورودی به داخل اتاق آنها جریان پیدا میکند باید دقت داشت که از این دریچه ها آب باران و غیره در هیچ شرایطی بداخل اتاقک نفوذ پیدا نکند.

تاثیر حرارت بر ولتاژ خروجی ژنراتور
تاثیر حرارت بر ولتاژ خروجی ژنراتور

ولتاژ خروجی یک دستگاه دیزل ژنراتور در استارت اولیه معمولا اندکی بالاتر از ولتاژ خروجی آن در حالت گرم شده و آماده بارگیری میباشد. این بدان مفهوم است که ولتاژ دستگاه با گرم شدن آن مقدار حدودا 1% کاهش می یابد. این کاهش در مدت زمان 30 دقیقه و یا تا رسیدن حرارت دستگاه به 100 درجه سانتیگراد طول می کشد و بدلیل تغییرات مقاومتی در سیم پیچ های ژنراتور اتفاق می افتد.

هوای مورد نیاز دیزل ژنراتور
هوای مورد نیاز دیزل ژنراتور

احتراق در موتورهای دیزل بازای هر اسب بخار نیازمند حدودا 0.7 مترمکعب هوا در دقیقه میباشد که بصورت طبیعی از هوای اطراف دستگاه تامین میشود. در بعضی شرایط این هوا باید توسط کانالهای ارتباطی به موتور داده شود. این امر بخصوص در ارتفاعات که غلظت هوا تحت تاثیر حرارت اتاق دیزل ژنراتور بصورت مضاعف کاهش می یابد اهمیت بیشتری پیدا میکند.

اگزوز دیزل ژنراتور
اگزوز دیزل ژنراتور

سیستم اگزوز ضمن کاهش صدای حاصل از احتراق، گازهای خروجی از سیلندرها را بسرعت بخارج از محیط نصب هدایت می کند. طراحی مسیر لوله ها بسیار حائز اهمیت است زیرا هرگونه مقاومتی در مسیر خروج این گازها سبب ایجاد فشار منفی شده و این به نوبه خود سبب کاهش توان خروجی موتور و افزایش حرارت میگردد. گازهای خروجی توسط مانیفولد اگزوز از هر سیلندر جمع آوری شده و در نهایت به یک لوله واحد هدایت میشوند.

اتصالات فلکسیبل (آکاردئونی)
اتصالات فلکسیبل (آکاردئونی)

لوله کشی اگزوز باید توسط یک لوله اتصال آکاردئونی به خروجی مانیفولد موتور وصل شود.

تهویه اتاق دیزل ژنراتور
تهویه اتاق دیزل ژنراتور

حدود 6 تا 10 درصد مصرف سوخت یک موتور دیزل بصورت حرارت به فضای اطراف آن منتقل میشود علاوه بر آن مجموع اتلاف حرارتی ژنراتور دستگاه و همچنین حرارت ناشی از سیستم اگزوز میتواند بسادگی با حرارت انتشار یافته توسط دیزل برابری نموده و در نتیجه حرارت انتشار یافته در اتاق دستگاه را افزایش دهد.

سیستم خنک کاری دیزل ژنراتور
سیستم خنک کاری دیزل ژنراتور

متداول ترین و مطمئن ترین روش برای خنک کاری موتور استفاده از رادیاتور میباشد. از آنجائیکه طراحی رادیاتورها با در نظر گرفتن کارآیی 15% مازاد بر حرارت معمول تولید شده توسط موتورها میباشد لذا معمولا رادیاتورها قادر به جوابگویی شرایط بارگذاری موتور با بیش از توان خروجی آن نیز میباشند.

سیستم سوخت رسانی دیزل ژنراتور
سیستم سوخت رسانی دیزل ژنراتور

تامین سوخت تمیز در دراز مدت باید توسط سیستم سوخت رسانی انجام شود. معمولا گازوئیل از تانک های ذخیره با ابعاد بزرگتر توسط پمپ به تانک های روزانه انتقال یافته و از آنجا به سیستم سوخت رسانی موتور ارسال میگردند. در صورت استفاده از لوله کشی های غیرفلزی باید مقاومت آنها را در مقابل آتش سوزی در نظر گرفت.

سیستم استارت دیزل ژنراتور
سیستم استارت دیزل ژنراتور

از روش های زیادی برای استارت زدن به دیزل ژنراتور استفاده میشود اما متداول ترین آنها استارت الکتریکی و یا بادی است که در آنها بسادگی بصورت دستی و اتوماتیک میتوان اقدام به استارت زدن نمود.

باطری و باطری شارژر دیزل ژنراتور
باطری و باطری شارژر دیزل ژنراتور

باطری ها وظیفه تامین توان جهت استارت دیزل ژنراتور را بعهده دارند. باطری های اسیدی دارای کارایی مناسب و کافی بوده و نسبت به باطری های دیگر از نظر اقتصادی مقرون بصرفه میباشد. اگر چه باطری های نیکل کادمیم گرانتر از باطری های اسیدی می باشند ولیکن نیاز به نگهداری کمتر داشته و دارای عمر مفید بیشتری می باشند.

تاثیرات ارتفاع/درجه حرارت/ رطوبت بر عملکرد دیزل ژنراتور
تاثیرات ارتفاع/درجه حرارت/ رطوبت بر عملکرد دیزل ژنراتور

غلظت هوا رابطه مستقیمی با ارتفاع ،درجه حرارت محیط و فشار هوا دارد بگونه ای که چگالی هوای مورد نیاز احتراق با افزایش درجه حرارت و ارتفاع کاهش پیدا میکند. با وجودیکه موتورهای مجهز به توربو شارژر حساسیت کمتری نسبت به این تغییرات دارند ولی عملکرد هر موتور در اینچنین شرایطی باید مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد.

نگهداری دیزل ژنراتور
نگهداری دیزل ژنراتور

جداول سرویس و نگهداری بر مبنای وضعیت و زمان بهره برداری از هر دستگاه تهیه میگردد. دستورالعمل نگهداری تجهیزاتی که بطور دائم مورد استفاده قرار میگیرد توسط کارخانه سازنده آنها تهیه و قابل دسترسی است ولی شیوه سرویس و نگهداری یک دستگاه دیزل ژنراتور در شرایط بهره برداری اضطراری بخصوص برای موتور کاملا مشخص نشده است. لذا جداول سرویس نگهداری بر مبنای وضعیت و زمان بهره برداری و همچنین شرایط محیطی محل بهره برداری از هر دستگاه تهیه میگردد.

کارخانجات دیپ سی الکترونیک
کارخانجات دیپ سی الکترونیک

دیپ سی الکترونیک یکی از بزرگترین کارخانجات تولید برد کنترل دیزل ژنراتور ،کنترلرهای اتوترانسفر سوئیچ ، شارژرهای باطری و همچنین سیستم های کنترل اختصاصی وسائط نقلیه و ماشین آلات معدنی و راهسازی می باشد. پرسنل مشغول به کار آن بیشتر از 170 نفر در چهار قاره دنیا بوده و از طریق شبکه گسترده نمایندگی های، محصولات تولیدی خود را مستقیما از دفتر مرکزی آن در انگلستان به 150 کشور دنیا ارسال می نماید. این شرکت در طول 40 سال سابقه تولید با سرمایه گذاری سنگین در نیروی انسانی درجهت تحقیق و توسعه و گسترش برای دستیابی به رتبه های بالاتر در بازار جهانی تلاش نموده. کلیه دفاتر مهندسی و خطوط تولید این کارخانه در انگلستان مستقر است و با تولید بیش از 140 نوع محصول گوناگون ، برای هر کاربردی بورد کنترل اختصاصی آن کاربرد را ارائه میدهد. شرکت ایمن معدن مولد بعنوان نماینده رسمی و انحصاری این کارخانجات از سال 2002 میلادی در ایران مشغول به فعالیت بوده و در طی این مدت علاوه بر تامین نیازهای داخلی تعداد زیادی پروژه های پارالل و اتوماسیون دیزل ژنراتورها را با استفاده از محصولات این کارخانه به انجام رسانده.

اطلاعاتی در مورد برد دیزل ژنراتور
اطلاعاتی در مورد برد دیزل ژنراتور

روی برد دیزل ژنراتور کلید و دستگیره های مختلفی نصب شده است که از آن ها برای هدایت و کنترل ژنراتور استفاده می شود.

معرفی برد کنترل دیپسی Dse
معرفی برد کنترل دیپسی Dse

مدل های مختلف برد کنترل دیپسی Dse در دو گروه مختلف محصولات شرکت Deep Sea جای می گیرند، که در این مقاله به معرفی و توضیحات درباره این محصول می پردازیم.

1 2