شرایط محیطی دیزل ژنراتور

شرایط محیطی دیزل ژنراتور

تمامی دیزل ژنراتورها باید در مقابل رطوبت ناشی از باران – برف – بخار – شبنم – تگرگ و غیره حفاظت شوند. در بسیاری مناطق دستگاه باید دارای چهار دیواری مسقف باشد. از آنجائیکه تامین هوای موردنیاز دیزل و ژنراتور از طریق دریچه های ورودی به داخل اتاق آنها جریان پیدا میکند باید دقت داشت که از این دریچه ها آب باران و غیره در هیچ شرایطی بداخل اتاقک نفوذ پیدا نکند.

درصورت وجود بیش از حد رطوبت ناشی از بخار و یا مایعات موجود در محل ، حفاظت های بیشتری باید توسط گروه نصب اعمال گردد.

برای اینکار باید اطمینان حاصل نمود که :

1- کلیه سیم بندی ها در معرض آبدیدگی نیستند و با روکش های ضد رطوبت و حرارت عایق بندی شده اند.

2- رنگ آمیزی و پوشش تمامی سطوح فلزی جهت حفاظت در مقابل خوردگی و زنگ زدگی انجام شده است.

3- حفاظت ولتاژ رگولاتور در مقابل رطوبت انجام شده است.

در مناطق با حرارت و رطوبت زیاد ، لازم است سیم پیچ های ژنراتور به گرمکن سیم پیچ space heater مجهز شوند که در هنگام خاموشی دستگاه از آنها محافظت مینماید و از تجمع قطرارت آب برروی آنها ممانعت می کند .

دمای اتاق نصب بیش از 40 درجه سانتیگراد نباشد وباید تهویه فیلتر شده مناسب در آن نصب گردد . دردماهای بالاتر برای کاهش دما باید از تجهیزات جانبی استفاده نمود.

تجمع انواع غبار و گردوخاک بخصوص درمحیطهای مرطوب نه تنها سبب استهلاک زود هنگام بلبرینگها و بروز معایب تدریجی در ولتاژ رگولاتور میشود بلکه با نشستن برروی سیم پیچهای ژنراتور احتمال خطر اتصال کوتاه را افزایش میدهد.

فونداسیون دیزل ژنراتور
فونداسیون دیزل ژنراتور

فونداسیون یکی از عوامل تاثیرگذار بر عملکرد قابل قبول موتور میباشد. عدم رعایت اصول در ساخت آن عدم تعادل و تراز و در نتیجه لرزش را بهمراه خواهد داشت.

لرزه گیر دیزل ژنراتور
لرزه گیر دیزل ژنراتور

معمولا لرزه گیرهای فنری بصورت متعلقات جانبی دیزل ژنراتور ها بهمراه آنها از سوی کارخانه سازنده ارسال میشود ولی تعدادی از کارخانجات سازنده، لرزه گیر را بعنوان یک قطعه جنبی اختیاری بسته به سفارش مشتری ارسال می نمایند.

سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور
سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

نصب و استفاده صحیح از یک دستگاه دیزل ژنراتور اضطراری علاوه بر افزایش عمر آن این اطمینان را فراهم میکند که در هر زمان بدون هیچ اشکالی قادر به روشن شدن و تحویل بار باشد.این امر مستلزم نصب اصولی دستگاه – آموزش اپراتور – و سرویس و نگهداری دوره ای متناسب با دستگاه میباشد. بخصوص در زمان قطع برق شبکه و یا حوادث غیر مترقبه که حتی قطع برق چند دقیقه ای هم میتواند منجر به صدمات غیر قابل جبران شود این امر اهمیت ویژه ای پیدا میکند.

سیستم استارت دیزل ژنراتور
سیستم استارت دیزل ژنراتور

از روش های زیادی برای استارت زدن به دیزل ژنراتور استفاده میشود اما متداول ترین آنها استارت الکتریکی و یا بادی است که در آنها بسادگی بصورت دستی و اتوماتیک میتوان اقدام به استارت زدن نمود.