برد کنترل دیزل ژنراتور چیست

برد کنترل دیزل ژنراتور چیست

برد کنترل دیزل ژنراتور

برد کنترل دیزل ژنراتور در واقع اصلی ترین بخش دیزل ژنراتور است. برد کنترل دیزل ژنراتور را می توان قلبِ یک مجموعه ژنراتور دانست. چراکه این قطعه امکان روشن و یا خاموش شدن ژنراتور به صورت خودکار را ارائه می کند. وقتی که قطعه «سوئیچ خودکار انتقال» احتیاج به روشن کردن ژنراتور داشته باشد، پیام را به برد کنترل دیزل ژنراتور ارسال می کند و این قطعه نیز دستور شروع به کار ژنراتور را صادر می کند. برد کنترل دیزل ژنراتور این کار را از طریق ایجاد جریان برق و یا انتقال سوخت و به کار انداختن استارتر انجام می دهد. پس از روشن شدن ژنراتور، این قطعه استارتر را خاموش می کند. از سوی دیگر، هنگامی که سوئیچ خودکار انتقال تصمیم به خاموش کردن دستگاه کند، این درخواست را به برد کنترل دیزل ژنراتور ارسال می کند تا ژنراتور خاموش شود.

برد کنترل دیزل ژنراتور در واقع یک رابط کاربری برای ژنراتور است. به صورت کلی، هر قطعه و هر دستگاه پیچیده احتیاج به یک رابط کاربری نیز دارد با کاربر با استفاده از آن بتواند عملکرد دستگاه را مشاهده کرده و زیر نظر داشته باشد، در صورت نیاز وقفه های لازم را در عملکرد ایجاد کند و تصمیمات مختلف را بر اساس اطلاعات درج شده روی این رابط کاربری در جهت بهره وری حداکثری دستگاه خود اتخاذ کند. تمامی دستگاه ها ممکن است داغ کنند، کند شوند، سرعتشان بیش از حد بالا برود و یا اینکه عوامل بسیار مختلف دیگر تاثیری روی عملکرد آن ها بگذارند. بنابراین، وجود برد کنترل دیزل ژنراتور در یک ژنراتور بسیار حیاتی است. در تجهیزات الکتریکی، مانند ژنراتورها، این متغیرها در واقع سیگنال های الکتریکی ارسال می کنند. برد کنترل دیزل ژنراتور این سیگنال ها را دریافت کرده، پردازش می کند و دستورات لازم را بر اساس آن ها به بخش های مختلف صادر می کند.کارکردهای مختلف برد کنترل دیزل ژنراتور

یکی دیگر از کارکردهای اصلی برد کنترل دیزل ژنراتور و مزیت های استفاده از آن، محافظت از موتور ژنراتور است. همان‌طور که پیش تر بیان شده بود، برد کنترل دیزل ژنراتور قلب اصلی یک دیزل ژنراتور است. ژنراتور وظایف زیادی بر عهده دارد و در ارتباط با بخش های زیادی است. بنابراین، به صورت مداوم باید به آن نظارت شود. این نظارت شامل نظارت بر کارکردهای اصلی و حیاتی موتور،‌ مانند فشار روغن، درجه حرارت، فن های خنک کننده و ... می شود. برد کنترل دیزل ژنراتور به صورت مداوم تمام این عوامل را تحت نظارت و بررسی دارد تا در صورت بروز مشکل،‌ با خاموش کردن سریع ژنراتور، از بروز هرگونه آسیب جدی پیشگیری کند.

بدیهی است که هرچه برد کنترل دیزل ژنراتور پیشرفته تر باشد، به عوامل بیشتری می تواند نظارت داشته باشد. به صورت کلی، علاوه بر مواردی که پیش ‌تر بیان شدند، انواع برد کنترل دیزل ژنراتور می توانند به موارد دیگری مانند ولتاژ، فرکانس و جریان هم نظارت داشته باشند. روی بعضی از مدل های مختلف برد کنترل دیزل ژنراتور یک صفحه نمایشگر نیز تعبیه شده است تا حین کنترل این مقادیر، آن ها را نمایش نیز بدهند تا فرد مسئول کنترل و نظارت بر عملکرد ژنراتور نیز در جریان این اطلاعات قرار بگیرد و در صورت لزوم، تغییراتی را در تنظیمات برد کنترل دیزل ژنراتور انجام دهد. برخی دیگر از مدل های برد کنترل دیزل ژنراتور ، توانایی صدور هشدار دارند. به این صورت که اگر یکی از شاخصه ها از حد مطلوب خارج شد، سریعاً پیام هشداری را به مرکزی که از پیش برای او تعریف شده صادر می کند. بنابراین، با این قابلیت احتمال اینکه غفلتی از سوی عوامل انسانی در کنترل و نظارت به ژنراتور صورت بگیرد بسیار کاهش پیدا می کند.

تنظیمات اولیه برد کنترل دیزل ژنراتور را عموماً هنگام نصب انجام می دهند. معمولاً شرکت های سازندة این بردها،‌ کابل مخصوصی را نیز همراه با آن ها ارائه می کنند. با استفاده از این کابل ها، برد کنترل دیزل ژنراتور را می توان به یک سیستم کامپیوتری متصل کرده و آن را برنامه ریزی کرد. البته از این روش عموماً‌‌ برای برنامه ریزی های خاص استفاده می شود. در غیر این صورت، معمولاً برنامه ریزی های متداول و معمول تر را از طریق صفحة نمایش برد کنترل دیزل ژنراتور می توان انجام داد.

منبع1

منبع2