باطری و باطری شارژر دیزل ژنراتور

باطری و باطری شارژر دیزل ژنراتور

باطری ها وظیفه تامین توان جهت استارت دیزل ژنراتور را بعهده دارند. باطری های اسیدی دارای کارایی مناسب و کافی بوده و نسبت به باطری های دیگر از نظر اقتصادی مقرون بصرفه میباشد. اگر چه باطری های نیکل کادمیم گرانتر از باطری های اسیدی می باشند ولیکن نیاز به نگهداری کمتر داشته و دارای عمر مفید بیشتری می باشند.

درجه حرارت محیط تاثیر بسزایی در عملکرد باطری و شارژ آن دارد لذا جهت اطمینان از عملکرد درست آنها بهتر است درجه حرارت محیط را در حدود 32 سانتیگراد تنظیم کرد.

محل استقرار باطری ها باید در یک محل ثابت بدون لرزش باشد بطوریکه جهت نگهداری و بازدید دسترسی آسان به آنها مقدور باشد. باطری ها نباید در معرض شعله آتش و جرقه باشند و حتی المقدور باید در نزدیکی استارت قرار گیرند زیرا با کاهش طول کابلها افت ولتاژ نیز به حداقل رسیده و عملکرد بهتری خواهند داشت.

در صورت نیاز به باز کردن کابلهای باطری ابتدا باطری شارژر را از مدار خارج نمایید زیرا احتمال سوختن تجهیزات الکترونیکی مانند گاورنر و بوردهای کنترل بدلیل ولتاژ زیاد تولید شده توسط باطری شارژرهای غیراستاندارد وجود دارد.

توجه داشته باشید که جهت باز و بستن سر کابلها از روی باطری باید از وارد کردن ضربه خودداری شود زیرا اینکار سبب آسیب زدن به آن شده و طول عمر آن را به حداقل کاهش میدهد.

انواع باطری شارژرها برای شارژ مجدد باطری ها وجود دارند. شارژ بیش از حد باطری موجب کاهش عمرآن میشود. کاهش سطح آب اسید باطری یکی از علائم شارژ بیش ازحد بوده و سبب کاهش عمر آن میگردد.

در باطری های اسیدی معمولی در هر 30 ساعت شارژ مداوم کاهش 6/0 لیتر آب اسید مجاز است.

بهتر است که مدار تغذیه شارژر در زمان استارت توسط یک رله قطع شود تا در صورت خرابی باطری از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

این حفاظت درشارژرهای دیپ سی بصورت داخلی اعمال شده و نیازی به استفاده از رله برای قطع آن نمیباشد زیرا حتی در صورت بروز اتصال کوتاه، جریان خروجی آن بصورت حفاظت شده قطع میگردد.

سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور
سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

نصب و استفاده صحیح از یک دستگاه دیزل ژنراتور اضطراری علاوه بر افزایش عمر آن این اطمینان را فراهم میکند که در هر زمان بدون هیچ اشکالی قادر به روشن شدن و تحویل بار باشد.این امر مستلزم نصب اصولی دستگاه – آموزش اپراتور – و سرویس و نگهداری دوره ای متناسب با دستگاه میباشد. بخصوص در زمان قطع برق شبکه و یا حوادث غیر مترقبه که حتی قطع برق چند دقیقه ای هم میتواند منجر به صدمات غیر قابل جبران شود این امر اهمیت ویژه ای پیدا میکند.

شرایط محیطی دیزل ژنراتور
شرایط محیطی دیزل ژنراتور

تمامی دیزل ژنراتورها باید در مقابل رطوبت ناشی از باران – برف – بخار – شبنم – تگرگ و غیره حفاظت شوند. در بسیاری مناطق دستگاه باید دارای چهار دیواری مسقف باشد. از آنجائیکه تامین هوای موردنیاز دیزل و ژنراتور از طریق دریچه های ورودی به داخل اتاق آنها جریان پیدا میکند باید دقت داشت که از این دریچه ها آب باران و غیره در هیچ شرایطی بداخل اتاقک نفوذ پیدا نکند.

سیستم سوخت رسانی دیزل ژنراتور
سیستم سوخت رسانی دیزل ژنراتور

تامین سوخت تمیز در دراز مدت باید توسط سیستم سوخت رسانی انجام شود. معمولا گازوئیل از تانک های ذخیره با ابعاد بزرگتر توسط پمپ به تانک های روزانه انتقال یافته و از آنجا به سیستم سوخت رسانی موتور ارسال میگردند. در صورت استفاده از لوله کشی های غیرفلزی باید مقاومت آنها را در مقابل آتش سوزی در نظر گرفت.

سیستم استارت دیزل ژنراتور
سیستم استارت دیزل ژنراتور

از روش های زیادی برای استارت زدن به دیزل ژنراتور استفاده میشود اما متداول ترین آنها استارت الکتریکی و یا بادی است که در آنها بسادگی بصورت دستی و اتوماتیک میتوان اقدام به استارت زدن نمود.