اطلاعاتی در مورد برد دیزل ژنراتور

اطلاعاتی در مورد برد دیزل ژنراتور

برد دیزل ژنراتور چیست؟

از نظر ظاهری، برد دیزل ژنراتور را می توان یک نمایشگر و یا مجموعه ای از نمایشگرها دانست که پارامترهای مختلفی مانند ولتاژ، شدت جریان و فرکانس را در دستگاه ژنراتور اندازه گیری کرده و نمایش می دهد. ابزارهای مقیاس و اندازه گیری برد دیزل ژنراتور معمولاً در داخل یک جعبه فلزی ضد زنگ نگهداری می شوند تا در برابر تغییرات آب و هوایی (مانند باد، باران و یا تابش مستقیم خورشید) محفوظ باشند. اگر ژنراتور مورد نظر کوچک باشد، ممکن است برد دیزل ژنراتور روی خودِ ژنراتور نیز نصب شود. در این شرایط همراه با برد، معمولاً یک صفحه ضربه و لرزه گیر هم وجود دارد تا لرزش های ژنراتور تاثیری در عملکرد برد دیزل ژنراتور نداشته باشد. انواع دیگری از برد دیزل ژنراتور که برای ژنراتورهای صنعتی استفاده می شوند، از نظر اندازه بسیار بزرگ تر هستند. تا جایی که حتی در مقابل آنها باید ایستاد و به صورت ایستاده به بخش های مختلف آن دسترسی پیدا کرد. برد دیزل ژنراتور های صنعتی را در مکان های مختلفی می توان نصب کرد. برای مثال برخی از آن ها روی قفسه قرار می گیرند،‌ برخی روی دیوار باید نصب شوند و برخی دیگر بسیار بزرگ هستند که معمولاً یک اتاق جداگانه برای آن ها در نظر گرفته می شود.

روی برد دیزل ژنراتور کلید و دستگیره های مختلفی نصب شده است که از آن ها برای هدایت و کنترل ژنراتور استفاده می شود. در این میان می توان به کلید های مربوط به خاموش و روشن شدن ژنراتور اشاره کرد. البته این نکته را باید در نظر داشت که کلید هایی که عموماً روی برد دیزل ژنراتور قرار گرفته اند کارکردهایی ابتدایی و ساده دارند. به عبارت دیگر،‌ از این کلید ها برای انجام تنظیمات پیچیده و پیشرفته دستگاه برد دیزل ژنراتور استفاده نمی شود. چراکه در دسترس هستند و این امکان وجود دارد تا به صورت تصادفی و اشتباه کسی با آنها برخورد کرده و آن ها را فعال کند. تصور کنید در میانه شب قصد دارید ژنراتور که سطح عملکردش دچار ایراد شده و به لرزش زیادی افتاده است را خاموش کنید. در این شرایط است که کلید هایی که در جلوی صفحه برد دیزل ژنراتور تعبیه شده اند کارایی خود را نشان می دهند. چراکه به نوعی میان‌بر هایی هستند که کنترل فعالیت‌های کلیدی را آسان می‌سازند.برد دیزل ژنراتور چطور کار می کند؟

امروزه مدل های مختلف برد دیزل ژنراتور پیچیده‌ ای تولید می شوند که قابلیت های فراوانی دارند. برد دیزل ژنراتور های امروزی را می توان ریزپردازنده هایی الکترونیکی دانست که اطلاعات مختلف را از طریق سنسورهای مختلف جمع آوری می کنند تا از آن ها برای کنترل عملکرد دستگاه استفاده کنند. به عنوان مثال، یکی این بازخوردها دما است. یک قطعه دماسنج متصل به برد دیزل ژنراتور در داخل ژنراتور قرار گرفته است. در صورت بالا رفتن بیش از حد دما، برد دیزل ژنراتور دستور قطع و خاموش شدن آن را صادر می کند. کارکردهای این چنینی برد دیزل ژنراتور در مدل ها و محیط های صنعتی از اهمیت بسیار بالاتری برخوردارند. چراکه ژنراتورهای صنعتی قدرت بسیار بالایی دارند و سریعاً ممکن است دمای آن ها بیش از اندازه بالا برود.

برد دیزل ژنراتور سفارشی

معمولاً ژنراتورها همراه خود یک برد کنترل نیز دارند،‌ ولی در صورت تمایل شما، تولید کننده ها برد دیزل ژنراتور سفارشی برای شما تولید خواهند کرد.

در این مدل های سفارشی، برخی امکانات خاص ممکن است گنجانده شوند. با این حال، برخی از کارکردها و قابلیت ها در عموم دستگاه ها یکسان و مشترک هستند. در این میان می توان به خوانش دائم دیجیتالی ارقام، صفحه های نمایشگر بزرگ، نمایشگر مدت زمان کارکرد، نمایشگر فشار روغن، حسگر دمای آب، پیام های اضطراری، قابلیت کنترل (خاموش و روشن کردن ژنراتور) از راه دور و همچنین قابلیت خاموش کردن خودکار ژنراتور اشاره کرد.

ممکن است شما نیاز داشته باشید تا برد دیزل ژنراتور شما برخی از علائم، مقیاس و یا اندازه های دیگری که به صورت معمول روی آن ها نصب نیستند را نیز به شما نمایش دهد. در چنین شرایطی برد دیزل ژنراتور باید به صورت سفارشی طراحی شده و سپس به ژنراتور متصل شود. البته، استفاده از برد دیزل ژنراتور سفارشی امری عجیب نیست و در بسیاری از موارد صنعتی و خانگی از مدل های سفارشی استفاده می شود.

منبع